New Page 1

 

 

 

ÜLKENİN ADI : YUNANİSTAN
YÜZÖLÇÜMÜ : 131,957 km2
NÜFUSU : 10.815.197
BAŞKENTİ : Atina
ÖNEMLİ ŞEHİRLERİ :

Selanik, Patras, Kandiye, Volos, Pire, Kavala, Gümülcine

PARA BİRİMİ : Euro
RESMİ DİLİ : Yunanca
 
GENEL DURUM :
 

Yunanistan’da devletin ekonomideki payı %40 oranındadır. Hizmet ağırlıklı ekonomiden oluşan Yunanistan gemi taşımacılığı, turizm ve bankacılık dışındaki sektörlerde rekabet edememektedir. Sanayinin GSYİH içindeki payı %16.5, tarımın %3.6, hizmetlerin ise %79.9’dur. Turizm, gemicilik, finans, inşaat ve telekom sektörün en önemli kalemleridir.

 
MADENCİLİK :
 

Almanya'dan sonra ikinci en büyük linyit üreticisi olup, boksit, mermer, demir cevheri,bentonit, perlit, puzolan (lav), sünger taşı, linyit, krom, bakır üretimi yapılmaktadır. Kurşun, manyezit ve tuz önemli diğer maden kaynaklarıdır.Megapoli'de kömür, Siderokastro'da altın ve gümüş, Lavrion'da gümüş ve Thasos'da çinko madenleri işletilmekte olan  madenlerdir.

 
SANAYİ :
 

Yunanistan özellikle sanayi ürünlerinde çok sınırlı ve az sayıda üretim imkanları ile toplam talebinin %80’ler gibi bir kısmını ithalat ile karşılayan ülke konumundadır. Petro kimya ürünleri, plastik ürünleri ve tarım ürünleri, hazır giyim, mobilya ve kağıt ürünleri öne çıkan üretim alanlarıdır.

 
TARIM :
 

Endüstriyel şeftali, domates, tütün, pamuk, şekerpancarı en çok üretilen tarımsal ürünlerdir. İşlenmiş gıdalar, kabuklu yemişler ve turunçgiller ithal ettikleri tarımsal ürünlerin başında yer almaktadır. Tarıma dayalı sanayi tesisleri içerisinde zeytinyağı ve meyve suyu fabrikaları ilk sıradadır.

 
TEKSTİL :
 

Tekstil ve giyim eşyasının hammaddesi olan pamuk üretiminde AB’den sağlanan tarımsal destek kapsamındaki fonlarının da yardımıyla AB’nin ve Avrupa’nın bir numaralı pamuk üreticisi konumuna yükselmesi doğal olarak ilgili sektörlerin gelişmesinde önemli bir etken olmuştur. Özellikle son yıllarda başta tekstil ve hazır giyim sektörü olmak üzere birçok imalat sektöründe Uzakdoğu ülkeleri ve Türkiye’den gelen daha ucuz ve kaliteli ürünlerle rekabet edemeyen Yunanlı sanayicinin üretimini durdurarak ithalata yönelmesi söz konusudur.Tekstil standartı ve kalite sorunu olmayan iplik, döşemelik kumaş, perdelik kumaş, havlu, bornoz, ev tekstili, çarşaf, konfeksiyon-hazır giyimin Yunanistan’da pazar imkanı yüksektir.

 
İNŞAAT :
 

Günümüzde Yunanistan’ın inşaat ve altyapı sektörü, makroekonomik daralmaya paralel olarak, büyük düşüş yaşamaktadır. Kısa dönemde müteahhitlik sektöründe iniş trendi devam ederken, uzun dönemde altyapıya ilişkin fırsatlar sektörün optimistik düşünmesini sağlamaktadır.

 
TİCARET HACMİNİN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKELER :
 

Almanya, İtalya, İngiltere, Bulgaristan, Çin, Rusya, Türkiye, ABD, Fransa, İspanya, İsveç, Romanya, Hollanda, S.Arabistan, Japonya Belçika, Avusturya, İsviçre, G.Kore ve İran

 
İHRACAT KALEMLERİ :
 

Taze ve işlenmiş meyve ve sebzeler, tütün, pamuk, rafine edilmiş petrol ürünleri, bitkisel yağlar, tekstil iplikleri, tekstil mamulleri, giyim eşyaları ve aksesuarları, demir dışı metallerden alüminyum, demir çelik ürünleri, çimento

 
İTHALAT KALEMLERİ :
 

Yunanistan’ın ithalat profili incelendiğinde otomotiv ve yan sanayi, beyaz eşya, televizyon, sağlık ekipmanları, yenilenebilir enerji, tekstil ve konfeksiyon, deri, mobilya, otel ekipmanları, seramik ihracat potansiyeli olan başlıca sektörlerdir. Petrol ve petrol ürünleri, kara taşıtları, kumaş, sanayi makineleri ve parçaları, elektrikli makineler, çeşitli sanayi ürünleri, tıbbi ve eczacılık ürünleri, demir-çelik, giyim eşyaları ve aksesuarları, et ve et ürünleri, kağıt ve karton mamulleri diğer ithalat kalemleridir.

 
TÜRKİYE’YE EN FAZLA İHRAÇ ETTİKLERİ ÜRÜNLER :
 

Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve müstahsalları, mumlar, pamuk plastik ve
plastikten mamul eşya, kazan, makine ve cihazlar, alet ve parçaları, alüminyum ve alüminyum eşya, ham postlar, deriler (kürkler hariç) ve köseleler, bakır ve bakırdan eşya, demir ve çelik,yağlı tohum ve meyvalar, sanayi bitkileri, saman, hayvan yemi, elektrikli makine ve cihazlar, aksam ve parçaları

 
TÜRKİYE’DEN EN FAZLA İTHAL ETTİKLERİ ÜRÜNLER :
 

Demir ve çelik, elektrikli makine ve cihazlar, aksam ve parçaları, motorlu kara taşıtları,bunların aksam ve parçaları  kazan, makine ve cihazlar,alet ve parçaları, örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarları, demir veya çelikten eşya  plastik ve plastikten mamul eşya, örme giyim eşyası ve aksesuarları, mobilyalar, aydınlatma, reklam lambaları, prefabrik yapılar

 
İHRAÇ POTANSİYELİMİZİN YÜKSEK OLDUĞU SEKTÖRLER :
 
Yunanistan’ın ithalat profili incelendiğinde otomotiv ve yan sanayi, beyaz eşya, televizyon, sağlık ekipmanları, yenilenebilir enerji, tekstil ve konfeksiyon, deri, mobilya otel ekipmanları, seramik ihracat potansiyeli olan başlıca sektörlerdir.
 
 
 

ANASAYFA  I  KURUMSAL  I  FAALİYETLER  I  HABERLER  I  FOTOĞRAFLAR  I  VİDEOLAR  I  BASINDAN  I  ÜYELER  I  İLETİŞİM 

 

 
Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı
Adres: Kavaklıdere Mahallesi Havuzlu Sokak No : 4 / 8 Çankaya - ANKARA
Tel : 0090 312 229 04 00 - bilgi@turkdunyasiparlamenterleri.org

Tüm Hakları Saklıdır  © 2015 TDPV