New Page 1

 

 

 

ÜLKENİN ADI : MAKEDONYA
YÜZÖLÇÜMÜ : 25,713 km2
NÜFUSU : 2.069.162
BAŞKENTİ : Üsküp
ÖNEMLİ ŞEHİRLERİ :

Ohri, Manastır, İştip, Kalkandelen, Kumanova, Veles, Gostivar, Pirlepe

PARA BİRİMİ : Denar
RESMİ DİLİ : Makedonca
 
GENEL DURUM :
 

Makedonya genel olarak tarım ekonomisine dayanan bir ülkedir. Tarım sektörünün ise GSYİH’deki payı %14’tür. Makedonya ekonomisi içinde en büyük pay yüzde 59 ile hizmetler sektörüne aittir. Hizmetler özellikle ticaret, taşımacılık, telekomünikasyon, bankacılık alanlarında yoğunlaşmaktadır. Gıda üretiminde en büyük kapasite unlu mamuller, et ürünleri, süt, şeker ve şekerleme, bitkisel yağlar, sebze konserve ve meşrubat üretimindedir.

 
MADENCİLİK :
 

Makedonya Cumhuriyeti jeolojik yapısına göre metal ve ametal mineraller, yeraltı suları ve doğal gaz yatakları ile zengin bir ülkedir. Demir, nikel, bakır, çinko, kurşun, altın, gümüş, molibden, krom, titanyum ve uranyum en çok bulunan madenlerdir. Ametal minerallerden mermer, granit, kireç, kuvars, dolomit bulunmaktadır. Doğu Makedonya da kireç ocağı açmak için uygun yerler arasında yer almaktadır.Makedonya’nın kömür rezervleri oldukça zengindir. Ancak mevcut kömür düşük kalitedir ve metal islemede kullanılan kok kömürü ve antrasit ithal edilmektedir.

 
SANAYİ :
 

Sanayide ağırlık demir-çelik, tekstil ve metalürjidedir. Makedonya'ya yaptığımız sanayi ürünleri ihracatında hazır giyim, otomotiv, beyaz eşya,  kağıt ve karton ürünleri başta gelen sektörlerdir.Gıda sanayi de ithalattaki başlıca ürünler ise, buğday, un, bisküvi, gofret, kek, dondurulmuş domuz eti, dondurulmuş tavuk, dondurulmuş balık, ham şeker, kahve, çorba ve narenciyedir.

 
TARIM :
 

Makedonya’nın tarım alanındaki karşılaştırmalı üstünlükleri verimli topraklar, bol işgücü ve birçok farklı ürünün üretilmesine olanak sağlayan ve ülkenin farklı bölümlerinde hüküm süren değişik özellikler gösteren iklim yapısıdır. Başlıca tarım ürünleri pirinç, pamuk, tütün, çeşitli meyvelerdir.

 
TEKSTİL :
 

Makedonya’da en önemli sanayi dallarından biri tekstil ve ayakkabı sektörüdür. Tekstil ve ayakkabı sektöründe fason üretimi ağırlıklıdır.

 
İNŞAAT :
 

Türk insaat firmaları toplu konut, kamu yatırım projeleri, otoyol insaatı gibi projelere yönelik çalışmalarını sürdürmektedir. Firmalar aynı zamanda Makedonya'daki altyapı ve enerji projelerine gittikçe daha büyük ilgi göstermektedir.

 
TİCARET HACMİNİN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKELER :
 

Almanya, Sırbistan, Bulgaristan, İtalya, Yunanistan, İngiltere, Rusya, Çin, Türkiye, Slovenya, İsviçre

 
İHRACAT KALEMLERİ :
 

Demir ve çelik, reaksiyon başlatıcılar, hızlandırıcılar, katalitik müstahzarlar, örme olmayan giysi, mineral yakıtlar, mineral yağlar, kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler.

 
İTHALAT KALEMLERİ :
 

Mineral yakıtlar, mineral yağlar, mücevherler, değerli taşlar, metaller, demir ve çelik, kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, elektik ve elektronik malzemeler.

 
TÜRKİYE’YE EN FAZLA İHRAÇ ETTİKLERİ ÜRÜNLER :
 

Demir ve çelik, sentetik ve suni devamsız lifler, pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat, seramik mamulleri, bakır ve bakırdan eşya

 
TÜRKİYE’DEN EN FAZLA İTHAL ETTİKLERİ ÜRÜNLER :
 

Taze meyve sebze, beyaz eşya, otomotiv, sanayi ürünleri, tekstil ve hazır giyim ürünleri, bebek bezleri vb. hijyenik eşyalar, yer kaplamaları ve işlenmiş gıda sanayi ürünleri,plastikler ve mamüller, kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları

 
İHRAÇ POTANSİYELİMİZİN YÜKSEK OLDUĞU SEKTÖRLER :
 
Makedonya pazarı hala birçok açıdan bakir bir pazar niteliği taşımakta ve hemen hemen tüm sektörlerde önemli rekabet imkanları bulunmaktadır.
 
Başlıca ticaret ve yatırım alanları

• İnşaat malzemeleri,
• Yaş meyve-sebze ve işlenmiş gıda sanayi (organik tarım, tavukçuluk sanayi, süt ve sütten mamul ürünler),
• Tıbbi malzemeler ve sağlık sektörü,
• Her türlü makine, makine imalat sanayi (montaj yatırımları),
• Otomotiv yan sanayi ürünleri,
• Tekstil, hazır giyim ve deri işleme ürünleri ve tesisleri,
• Ağaç işleme ve mobilya sanayi,
• Kimya sanayi ürünleri,
• Madencilik (mermer), kireç ocağı,
• Altyapı ve su arıtma tesisleri ve araç, gereçleri,
• Bilişim teknolojileri ve yüksek teknoloji ürünleri,
• Turizm sektörü
 
 
 

ANASAYFA  I  KURUMSAL  I  FAALİYETLER  I  HABERLER  I  FOTOĞRAFLAR  I  VİDEOLAR  I  BASINDAN  I  ÜYELER  I  İLETİŞİM 

 

 
Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı
Adres: Kavaklıdere Mahallesi Havuzlu Sokak No : 4 / 8 Çankaya - ANKARA
Tel : 0090 312 229 04 00 - bilgi@turkdunyasiparlamenterleri.org

Tüm Hakları Saklıdır  © 2015 TDPV