New Page 1

 

 

 

ÜLKENİN ADI : KIRGIZİSTAN
YÜZÖLÇÜMÜ :  199,951 km2
NÜFUSU : 5.482.000
BAŞKENTİ : Bişkek
ÖNEMLİ ŞEHİRLERİ :

Oş, Talas, Celalabad, Narın

PARA BİRİMİ : Som
RESMİ DİLİ : Kırgızca, Rusça
 
GENEL DURUM :
 

Kırgızistan’ın özellikle madencilik sektörü yabancı yatırımcıların ilgisini  çekmektedir. Kırgızistan, eski Sovyet cumhuriyetleri arasında üçüncü büyük altın üreticisidir. Yabancı yatırımlar açısından hidroelektrik, gıda  sanayi, yüksek teknolojiler, altyapı ve turizm fırsatlar sunan diğer önemli yatırım alanlarıdır.

 
MADENCİLİK :
 

Özellikle altın sanayi önemli bir ağırlığa sahiptir. Kırgızistan, altın rezervinin dışında kömür, mermer, civa, bakır, uranyum, molibden, gümüş ve antimon yatakları ile seramik sanayiinde kullanılan bazı mineral kaynaklara sahiptir. Bunların yanısıra ülkede zengin tungsten ve kalay yatakları bulunmaktadır. Bu alandaki en önemli alt sektör, altın çıkarma ve işleme sektörüdür.

 
SANAYİ :
 

Sanayi sektöründe en önemli faaliyet gıda işleme alanında görülmektedir.  Başlıca sanayi ürünleri yünlü dokuma, deri işleme, makine ve madencilik ürünleridir. Son zamanlarda ülkedeki makina sanayi özellikle tarımsal  ekipmanlar üretimindeki artış göstermektedir.

 
TARIM :
 

Tahıl üretimi ve özellikle buğday üretimi tarımsal üretimin yaklaşık yarısını  teşkil etmektedir.Tütün, pamuk, patates, şeker pancarı, sebze-meyve ve  yün diğer tarım ürünleridir.

 
TEKSTİL :
 

Kırgızistan’daki pamuk, ipek ve yün işleyen işletmeler, ülkedeki geniş ölçekli işletmelerin özelleştirilmesi kapsamında özelleştirilmiştir. En önemli üretim merkezleri Bişkek (yün ve yünlü kumaş), Oş (pamuklu  kumaş ve ipek) ve Tokmak’tır (yün).

 
İNŞAAT :
 

Kırgızistan gittikçe ağırlaşan bir konut sorunuyla karşı karşıya bulunmaktadır. Bu bağlamda, Kırgız Hükümeti toplu konut projelerinin  hayata geçirilmesi için çaba göstermekte ve yabancı yatırım çekebilmek için kolaylıklar sağlamayı planlamaktadır. Önümüzdeki dönemde Kırgızistan’da inşaat sektörünün artan talebe bağlı olarak hızlı bir büyüme eğilimi içerisine girmesi beklenmektedir.

 
TİCARET HACMİNİN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKELER :
 

İsviçre, Rusya, Kazakistan, Çin, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Özbekistan, Japonya, Türkiye, Almanya

 
İHRACAT KALEMLERİ :
 

Kıymetli metaller (altın), giyim ve aksesuarları, sebzeler, elektrik, kerosin, süt ve süt ürünleri, meyveler, organik olmayan kimyasal maddeler, pamuk lifi

 
İTHALAT KALEMLERİ :
 

Petrol ürünleri, ikinci el otomobiller, giyim ve aksesuarları, ilaçlar, Elektrikli iletişim donanım ve cihazları, şeker, et ve et ürünleri, doğalgaz, buğday

 
TÜRKİYE’YE EN FAZLA İHRAÇ ETTİKLERİ ÜRÜNLER :
 

Sebzeler, kuru baklagil, kerosen, pamuk lifi, geçici muhafaza için işlenmiş sebzeler altın, alüminyum hurda ve atıkları, pamuk ipliği, hayvansal cinsiden ürünler ve sivil  inşaat makineleri.

 
TÜRKİYE’DEN EN FAZLA İTHAL ETTİKLERİ ÜRÜNLER :
 

Giyim ve aksesuarları, ayakkabı, plastikten, profiller, ilaçlar, temizlik ve cilalama ürünleri, suni tekstil maddelerinden kumaşlar, kağıt ve kartondan ürünler, soba ve ısıtıcılar, beyaz eşya ve halı

 
BAŞLICA TİCARET VE YATIRIM ALANLARI :
 

Ülkede yatırım yapılabilecek en avantajlı sektörler; turizm altyapısı, haberleşme, enerji ve genel olarak sanayi sektörüdür.

Kırgızistan’da başlıca yatırım alanları :

•Altın, uranyum, kömür gibi madenlerin çıkartılması
• Enerji, hidroelektrik santrali inşaası
• Deri, deri benzeri maddeler ve kürk eşya sanayi (deri işleme ve deri kaplama üretimi),
• Çanak, çömlek, çini, porselen vb. sanayi,
• Cam ve cam ürünleri sanayi,
• Taş ve toprağa dayalı diğer sanayi (süper bazalt teli üretimi, kuru üretim tipli
Çimento fabrikası),
• İnşaat (karayolu, demiryolu ve konut inşaatı),
• Taşımacılık,
• Haberleşme,
• Gıda sanayi,
• Turizm,
• Pamuk ve yün işleme

 
 
 

ANASAYFA  I  KURUMSAL  I  FAALİYETLER  I  HABERLER  I  FOTOĞRAFLAR  I  VİDEOLAR  I  BASINDAN  I  ÜYELER  I  İLETİŞİM 

 

 
Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı
Adres: Kavaklıdere Mahallesi Havuzlu Sokak No : 4 / 8 Çankaya - ANKARA
Tel : 0090 312 229 04 00 - bilgi@turkdunyasiparlamenterleri.org

Tüm Hakları Saklıdır  © 2015 TDPV