New Page 1

 

 

 

ÜLKENİN ADI : KAZAKİSTAN
YÜZÖLÇÜMÜ : 2.724,900 km2
NÜFUSU : 18.157.000
BAŞKENTİ : Astana
ÖNEMLİ ŞEHİRLERİ :

Almatı, Karaganda, Sımkent, Kızılorda, Aktöbe, Aktau, Atırau, Pavlodar, Petropavlovsk, Semipalatinsk

PARA BİRİMİ : Tenge
RESMİ DİLİ : Kazakça (Devlet Dili) – Rusça (Resmi Dil)
 
GENEL DURUM :
 

Kazakistan eski SSCB ülkeleri arasında en yüksek fert basına milli gelire ve ücret düzeyine sahip ülkedir. Sanayi üretiminin yarısından fazlası petrol sanayiinin payına düsmektedir. Tarım en fazla istihdam saglayan sektör olup, ülke genis ve verimli topraklara sahiptir. Stratejik program dahilinde turizm, petrol ve dogalgaz ekipmanı, gıda, tekstil, tasımacılık ve lojistik sektörleri öncelikli sektörler olarak belirlenmistir. Günümüzde yeni teknolojiler kullanılarak bu sektörlerde yatırım projelerinin gelistirilmesi ve hayata geçirilmesine yönelik çalısmalar yapılmaktadır. Mevcut yatırım mevzuatında yabancı yatırımcılar için özel tesvik uygulamaları yoktur. Genellikle, mevzuatta “yatırım tesviki” kavramı bulunmamakta, “yatırım ayrıcalıkları” (investment preference) olarak belirlenen uygulamalardan bahsedilmektedir.

 
MADENCİLİK :
 

Dünyanın en büyük uranyum üreticisidir. Çinko, volfram, gümüş, kurşun, krom, bakır, petrol ve doğalğaz diğer önemli yeraltı zenginlikleridir. Türkiye, Kazakistan’ın maden çıkarma sektöründe faaliyet gösteren 10 büyük yatırımcı ülkeden biridir.

 
TEKSTİL :
 

Türk tekstili ülkede kalitesi ile ön plana çıkmaktadır ve kullanılan ürünlerin büyük çoğunluğunun Türk malı olduğu düşünülmektedir.Son zamanlarda özellikle ev tekstiline olan talep artış göstermektedir.

 
TARIM :
 

Hububat (başta buğday), pamuk; hayvancılık ürünleri. Ülke sahip olduğu tarımsal üretim potansiyeli ile tarım makinaları ve gıda işleme ekipmanları bakımından ihracat olanakları sunmaktadır.

 
İNŞAAT :
 

Türk müteahhitlerinin yurtdısında hayata geçirdikleri projelerin hacmi açısından Kazakistan 4. sırada yer almaktadır. Astana’nın baskent olarak belirlenmesinden sonra bu sehirdeki insaat projelerinin yaklasık yüzde 70’i Türk müteahhitler tarafından hayata geçirilmistir. Ülke Astana’nın inşaası ve geliştirilmesi için önemli oranda inşaat malzemesi ithal etmektedir. Çimento, çelik ve prefabrik  binaların yerel üretimi son birkaç yıldır artış göstermiştir.

 
TİCARET HACMİNİN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKELER :
 

Hollanda, İsviçre, Fransa,Çin İngiltere,ABD,Türkiye, Almanya , Rusya, İtalya

 
İHRACAT KALEMLERİ :
 

Petrol ve petrol ürünleri basta olmak üzere mineral ürünler metaller, gıda ve tarım ürünleri,demirli metaller, makineler  kimyasallar,hububat, yün, et, kömür

 
İTHALAT KALEMLERİ :
 

Makine ve ekipman, mineral ürünler, kimyasallar, metal ürünler, gıda maddeleri, otomotiv, petrol yağları, ilaç, iletişim cihazları, hava taşıtları

 
TÜRKİYE’YE EN FAZLA İHRAÇ ETTİKLERİ ÜRÜNLER :
 

Ham petrol, doğalgaz, rafine edilmiş bakır ve bakır alaşımları (ham), işlenmemiş çinko ve alüminyum, buğday ve mahlut, işlenmemiş kurşun.

 
TÜRKİYE’DEN EN FAZLA İTHAL ETTİKLERİ ÜRÜNLER :
 

Mücevher eşyası ve aksamı, plastik ürünleri, inşaat malzemeleri, halı ve yer  kaplamaları

 
İHRAÇ POTANSİYELİMİZİN YÜKSEK OLDUĞU SEKTÖRLER :
 

Kazakistan’ın petrol, dogalgaz ve maden rezervleri yabancı yatırımcılar için cazip sektörlerin basında gelmektedir. Tarım, Hafif Sanayi, Kimya Sanayi, Metalurji, Elektrik Enerjisi, Tasımacılık, Lojistik, İnsaat Malzemeleri, Turizm, Gıda Sanayi, Tekstil ve Madencilik, Gemi İnsaatı, Özel Bölge İsletmeciligi, Tıbbi Hizmetler ve Otomotiv Sektörü, mobilya imalatı, finans ve bankacılık (özellikle faizsiz bankacılık) sektörlerinin de ihraç potansiyelleri yüksektir. Ülkede Türk ürünlerinin imajı çok olumludur. Bundan mutlaka faydalanılması gerekmektedir.

İhracat Potansiyeli Olan Başlıca Sektörler ve Ürünler

Sanayi Ürünleri
- İnşaat Malzemeleri
- İnşaat ve Maden Makineleri
- Oto Yan Sanayi Ürünleri
- Gıda İşleme ve Paketleme Makineleri
- Ambalaj Malzemeleri
- Tıbbi Cihazlar ve İlaçlar
- Mobilyalar
- Elektrikli makineler
- Kablo ve teller
- Hazır giyim
- Hijyenik kağıt ürünleri
- Temizlik malzemeleri
Tarım ve Gıda Sanayi Ürünleri
- Meyve ve Sebze Suyu Konsantreleri
- Konserve Meyve ve Sebzeler
- Deniz Ürünleri
- Unlu Mamuller, Makarnalar
- Çay
- Margarin
- Bulgur, İrmik
- Zeytinyağı ve fraksiyonları
- Tavuk ve Tavuk Ürünleri
- Dondurmalar
- Şekerli ve Çikolatalı Mamuller
- Mayalar
- Salça

 
 
 

ANASAYFA  I  KURUMSAL  I  FAALİYETLER  I  HABERLER  I  FOTOĞRAFLAR  I  VİDEOLAR  I  BASINDAN  I  ÜYELER  I  İLETİŞİM 

 

 
Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı
Adres: Kavaklıdere Mahallesi Havuzlu Sokak No : 4 / 8 Çankaya - ANKARA
Tel : 0090 312 229 04 00 - bilgi@turkdunyasiparlamenterleri.org

Tüm Hakları Saklıdır  © 2015 TDPV