New Page 1

 

 

 

ÜLKENİN ADI : KARADAĞ
YÜZÖLÇÜMÜ : 14,026 km2
NÜFUSU : 650.036
BAŞKENTİ : Podgorica
ÖNEMLİ ŞEHİRLERİ :

Tivat, Niksic, Pljevlja, Bijelo Polje, Herceg Novi, Berane, Çetine, Budva

PARA BİRİMİ : Euro
RESMİ DİLİ : Karadağca
 
GENEL DURUM :
 

Küçük ölçekli sanayi ve tarımla geçinen Karadağ'da dağ turizmi de gelir kaynakları arasında yer tutuyor. Ancak ülkenin en önemli geliri imalat sanayi, maden sektörü ve özellikle alüminyum üretiminden elde ediliyor. Hidroelektrik enerji üretiminin önemi büyüktür. Bal üretimi, balıkçılık  ve doğal kaynak suları da Karadağ’ın ekonomisine katkı sağlamaktadır

 
MADENCİLİK :
 

Boksit, kömür, demir, linyit, bakır, çinko ve kurşun madenleri çıkartılır.

 
SANAYİ :
 

Karadağ'da sanayi üretimi olarak, boksit, demir ve linyit madenlerine bağlı olaral alüminyum sanayi ve demir çelik sanayi ile küçük çaplı gıda işleme sanayinden bahsetmek mümkündür. Ancak genel olarak Karadağ bütün ihtiyaçlarını dışarıdan ithalat yolu ile karşılamak zorundadır. Türkiye'den de her türlü tüketim ve yatırım malını Karadağın komşuları  ve Almanya, İtalya, Avusturya, gibi AB ülkeleriyle rekabet etmek koşuluyla satmak mümkündür. Ayrıca tarımsal ürün işleme, tüketici malları ve turizm de ön plana çıkmaktadır.

 
TARIM :
 

Karadağ'da tarımsal ürünlerin ticari maksatla üretimi/gıda sanayi, şarapçılık (en önemli ihraç kalemi) ve kısmen de süt sanayi gelişmiştir. Karadağ'da bitkisel üretimde patates önemli bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Tahıl üretimi ihmal edilebilir boyutta olup, Karadağ’ın tarımsal üretimi esasen sığır, koyun ve keçi başta olmak üzere hayvancılığa  dayanmakta ve en önemli ürünler süt ve et olmaktadır. Tarımsal üretimin %60'ını hayvancılık oluşturmaktadır. Meyve ağaçlarının önemli birkısmını ise narenciye ve zeytin ağaçları oluşturmaktadır. Karadağ'da yetişen sebze ve meyveler arasında domates, biber, salatalık, erik, elma, üzüm, narenciye, yaban mersini, orman ürünleri arasında, yenilebilir mantarlar, yabani tıbbi bitkiler sayılabilir.

 
TEKSTİL :
 

Karadağ’da tekstile dayalı bir sanayi bulunmadığından ev tekstili ve hazır giyim ihtiyacının tamamına yakını ithalatla karşılanmaktadır. Ev tekstili ithalatında en önemli ürün “yatak çarşafları, masa örtüleri, tuvalet ve mutfak bezleri” oluşturmaktadır. Bu ürünlerin tedarikinde Çin %28 Türkiye %25 ve Sırbistan %22 payla ilk üç sırada yer almaktadır. Hazır giyimde en çok ithal edilen ürünler “tişörtler”, “bayanlar için takımlar, ceketler, elbiseler ve etekler” ve “erkekler için takımlar, ceketler ve pantolonlar” olmuştur. Karadağ’ın hazır giyim ithalatında Sırbistan %40’la, Türkiye %12 payla en önemli tedarikçilerdir. Türkiye Karadağ’ın çorap ithalatında %29 payla önemli bir yere sahiptir.

 
İNŞAAT :
 

Yapı malzemelerin çoğu ithal edilmektedir. Ulaştırma altyapısı, enerji ve otel kapasiteleri alanlarında büyük projelerin gerçekleştirilmesi, inşaat faaliyetlerinde yatırım yapılabilecek alanlarda ilk sırada gelmektedir.

 
TİCARET HACMİNİN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKELER :
 
Sırbistan, Macaristan, İtalya, Almanya, Yunanistan, Türkiye, Bosna-Hersek
 
İHRACAT KALEMLERİ :
 

Alüminyum ürünleri, işlenmiş gıda, mineral yakıtlar ve yağlar, demir, eczacılık ürünleri, ağaç ve ağaçtan eşya, tuz, kükürt, toprak ve taşlar, alçılar, çimento, elektrikli makine ve cihazlar – aksam ve parçaları, ham postlar,deriler ve köseleler. Makine ve ekipman, çelik, petrol ürünleri.

 
İTHALAT KALEMLERİ :
 

Mineral yakıtlar, yağlar ve müstahsalları, elektrikli makine ve cihazlar, nükleer reaktörler, kazan, makine ve cihazlar, motorlu kara taşıtları, traktör, bisiklet,motorsiklet, et ve müstahsalları, plastik ve plastik mamülden eşya, sabunlar ve temizlik malzemeleri, yenilebilir kabuklu meyve,yemiş,meyve-sebze, petrol.

 
TÜRKİYE’YE EN FAZLA İHRAÇ ETTİKLERİ ÜRÜNLER :
 

Demir ve çelik, ham postlar, deriler (kürkler hariç) ve köseleler, kâğıt veKarton, kağıt hamurundan ve kartondan eşya, makine ve cihazlar-aletler, parçaları, halılar ve diğer dokumaya elverişlimaddeden yer kaplamaları, beyaz ve kahverengi eşya, mobilya

 
TÜRKİYE’DEN EN FAZLA İTHAL ETTİKLERİ ÜRÜNLER :
 

Demir ve çelikten eşya örme giyim eşyası ve aksesuarları makine ve cihazlar,aletler parçaları örülmemiş giyim eşyası ve aksesuarları sentetik ve suni devamsız lifler motorlu kara taşıtları, traktör, bisiklet, motosiklet, mensucattan mamul diğer eşya, kullanılmış eşya ve paçavralar

 
BAŞLICA TİCARET VE YATIRIM ALANLARI :
 

Turizm (Yaz ve Kış) , Enerji (Büyük, küçük HES ve yenilenebilir enerji teknolojileri ), Büyükbaş, küçükbaş hayvan yetiştirilmesi ve ürünlerinin üretimi, Tarım (özellikle organik), Gıda üretimi – özellikle süt ve süt ürünleri, Beyaz eşya üretimi, Orman ve ormancılık ürünleri işletmesi (Her türlü mobilya imalatı), Tekstil (giyim-döşemelik)yatırımı,  ayakkabı üretimi.

 
 
 

ANASAYFA  I  KURUMSAL  I  FAALİYETLER  I  HABERLER  I  FOTOĞRAFLAR  I  VİDEOLAR  I  BASINDAN  I  ÜYELER  I  İLETİŞİM 

 

 
Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı
Adres: Kavaklıdere Mahallesi Havuzlu Sokak No : 4 / 8 Çankaya - ANKARA
Tel : 0090 312 229 04 00 - bilgi@turkdunyasiparlamenterleri.org

Tüm Hakları Saklıdır  © 2015 TDPV