New Page 1

 

 

 

ÜLKENİN ADI : ARNAVUTLUK
YÜZÖLÇÜMÜ : 28,748 km2
NÜFUSU : 2.970.048
BAŞKENTİ : Tiran
ÖNEMLİ ŞEHİRLERİ :

Dıraç, Elbasan, Avlonya, İşkodra

PARA BİRİMİ : Lek
RESMİ DİLİ : Arnavutça
 
GENEL DURUM :
 

Milli gelir ve nüfus yapısı olarak küçük bir ekonomi olmasın karşın istikrarlı bir büyüme içerisindedir.

 
MADENCİLİK :
 

Dünyanın en büyük beş krom üreticisinden biridir. Petrol üretiminin merkezi ülkenin Berat ve Fier bölgeleridir. Bakır, krom, nikel, kömür, boksit ve fosforit diğer yeraltı zenginlikleridir.

 
SANAYİ :
 

Ülke sanayisi besin işleme, tekstil ve giyim, hırdavat, çimento, yağ, kimya,  madencilik, basit metaller ve fason üreticilik üzerine kurulmuştur.

 
TARIM :
 

Ülkede en çok üretilen ürünler: Adaçayı, kekik, ıhlamur, salep, nane, adasoğanıdır. Buğday, mahlut, ayçiçeği, pirinç, pamuk tohumu yağı, kamış/pancar şekeri, zencefil, safran, zerdeçal, kekik, defne yapragı ve köri en çok ithal ettikleri tarımsal ürünlerdir.Arnavutluk organik gıda alanında önemli bir ihraç potansiyeline sahiptir. Ancak, paket ve ambalajlama ile ilgili sorunlar ve zeytinyağı, meyve, şarap ve brendi gibi katma değeri yüksek ürünlere yeterli önemin verilmemesi sebebiyle sektörde istenilen gelişme sağlanamamaktadır.

 
TEKSTİL :
 

Tekstil Arnavutluk’ta mevcut en güçlü ve stratejik sektörlerden birisidir.  Arnavutluk, tekstil sektörü genel olarak fason çalışmaktadır. Ülke, tekstil üretiminde geniş bir geleneğe, vasıflı ve uyum sağlayabilen iş gücüne sahiptir. Bu sektörde yatırım yapmanın avantajları; kalifiye işgücü, diğer ülkelere kıyasla çok daha düşük iş gücü maliyeti, İtalya, Yunanistan ve diğer Balkan ülkeleri piyasalarına kolay geçiş, %100 fason üreticileri için KDV ve diğer gümrük vergilerinin olmaması, çalışanların yabancı dil bilmeleri (özelikle İtalyanca, İngilizce ve Yunanca), İtalyan ve Yunan yatırımcılarla tecrübe alış verişi ve bağlantı imkanlarının olması, küçük çaplı siparişler için üretim ve kısa teslim süresi imkanı bulunması, düşük ulaştırma maliyeti (İtalya ve Yunanistan’a yakın olmasından dolayı)  olarak sıralanabilir.

 
İNŞAAT :
 

Arnavutluk’un yeniden yapılanma sürecinde olması nedeniyle, bu alanda Türk müteahhitlik ve müşavirlik firmaları için büyük bir potansiyel bulunmaktadır. Kırsal alanlardan kentlere göçün yaygın olması, özellikle kentlerde konut yapımı ihtiyacını artırmaktadır.Müteahhitlik sektöründe konut dışında, yol, kanalizasyon ve içme suyu projeleri başta olmak üzere, altyapıya yönelik çalışmaların yoğunluğu dikkat çekmektedir. Özellikle bu tür projelerde yabancı sermayeli, teknik müşavirlik firmalarının kendi Ülkeleri ve Büyükelçilikleriyle bağlantılı olarak faaliyet gösterdikleri ve projelendirme faaliyetlerinde bulundukları bilinmektedir.

 
TİCARET HACMİNİN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKELER :
 

İtalya, Yunanistan, Almanya, Çin, İsviçre, Rusya, Sırbistan, İspanya, Malta, Kosova, Türkiye

 
İHRACAT KALEMLERİ :
 

Tekstil, ayakkabı, asfalt, metal ve metal cevheri, sebze-meyve, tütün , krom cevherleri ve konsantreleri, Hazırlanmış/konserve edilmiş balıklar; balık yumurtası ve havyar.

 
İTHALAT KALEMLERİ :
 

Ağırlıklı olarak makine ve ekipman, gıda maddeleri, tekstil, kimyasallar ithal edilmektedir. Petrol yağları, Otomobil, Tedavide/korunmada kullanılmak üzere hazırlanan ilaçlar (dozlandırılmış), Sığır ve atların dabaklanmış ve hazırlanmış deri ve köselesi de diğer ithalar kalemleridir.

 
TÜRKİYE’YE EN FAZLA İHRAÇ ETTİKLERİ ÜRÜNLER :
 

Parfümeri, ilaç ham maddeleri, ayakkabı, deri, tekstil, alüminyum, ekmek, pasta, kek, bisküvi ve diğer ekmekçi mamüller, hosti, mühür güllacı, pirinç, levhalar, demir veya alaşımsız çelikten yassı hadde ürünleri, dokunmuş halılar ve dokumaya elverişli maddelerden diğer yer kaplamaları.

 
TÜRKİYE’DEN EN FAZLA İTHAL ETTİKLERİ ÜRÜNLER :
 

Demir-çelik, hububat, inşaat malzemeleri makine aksamı, elektrikli ev aletleri, kablo ve tel, hazır giyim, plastik malzemeler, petrol yağları ve bakır döküntü ve hurdaları

 
İHRAÇ POTANSİYELİMİZİN YÜKSEK OLDUĞU SEKTÖRLER :
 
Türk firmaları için özellikle telekomünikasyon, ilaç, bankacılık, enerji, petrol ve doğalgaz, tütün ve sigara sanayi, turizm, madencilik, makine sanayi, kimya ve plastik sanayi, gıda işleme ve ambalaj sanayi, çimento sanayi, inşaat, sigortacılık ve ulaşım alanında Arnavutluk’ta yapılacak özelleştirme  projeleri önemli imkanlar sunmaktadır.
 
 
 

ANASAYFA  I  KURUMSAL  I  FAALİYETLER  I  HABERLER  I  FOTOĞRAFLAR  I  VİDEOLAR  I  BASINDAN  I  ÜYELER  I  İLETİŞİM 

 

 
Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı
Adres: Kavaklıdere Mahallesi Havuzlu Sokak No : 4 / 8 Çankaya - ANKARA
Tel : 0090 312 229 04 00 - bilgi@turkdunyasiparlamenterleri.org

Tüm Hakları Saklıdır  © 2015 TDPV